Szwajcaria

szwajcaria


Szwajcaria | mennice Swissmint

Swissmint Mennica Szwajcarii [ Eidgenössische Münzstätte Swissmint ];  [ Monnaie fédérale Swissmint ] . Mennica Szwajcarii, jednostka administracji rządowej podlegająca bezpośrednio Federalnemu Departamentowi Finansów. Odpowiada za produkcję monet obiegowych i kolekcjonerskich franka szwajcarskiego. [ szwajcaria ]. Znakiem mennicy jest litera B. { Czy Oraz  Ponieważ. Dlatego. Już. Od razu. Kup.Iż. Teraz.   


Jakie mamy Mennice Szwajcarskie ?

Na rynku są wioadące 3 rafinerie Szwajcarskie. Są to Mennice Valcambi i Argor Heraeus oraz niezależna firma PAMP z MKS Group . Mają swoją lokalizację [ Szwajcaria ] jest to blisko granicy z Włochami . Od 2020 roku  od marca były zamknięte na polecenie lokalnych władz.  Dotyczyło się to firm o mniej istotnej działalności. Związkek był z COVID-19 i opanowanie rozchodzenia się koronawirusa — podał Reuter. Mennice Szwajcarskie produkują 1497 ton złota rocznie.  Jest 30 % światowej produkcji. Rafinerie ajmują się czyszczeniem rudy złota, a następnie przygotowują półprodukty dla przemysłu jubilerskiego.  Przede wszystkim formują sztabki o wadze od 1 grama do 12 kilogramów tj. 12.000 gram. 

„… Ciało w złocie, a dusza w miernocie … ” – autor nie znany | Przysłowie ukraińskie


Histora Mennic Szwajcarskich

Początek mennic Szwajcarskich wiąże się z uchwaleniem 7 maja 1850 roku ustawy o mennictwie, wprowadzającej jednolity system monetarny w całej Szwajcarii i nadającej prawo bicia monety jedynie władzom federalnym. Z powodu braku odpowiedniego zaplecza początkowo monety bite były na terenie Francji. W 1853 roku, po długo trwających negocjacjach, kanton Berno oddał w użytkowanie nieczynną już od 17 lat mennicę miejską.  { szwajcaria } Budynek mennicy Berna przeszedł na własność federacji dopiero w 1890 roku. Na przełomie XIX i XX wieku neoklasyczny budynek z lat 1790–1792 okazał się za mały dla mennicy państwowej, do której zadań należała również produkcja znaczków pocztowych.  

W wyniku wzrostu ilości płatności bezgotówkowych pod koniec lat 80. zatrudnienie w mennicy spadło o połowę. W latach 1990–1993 przeprowadzono remont budynku i zakupiono nowe maszyny. 1 stycznia 1998 roku przeprowadzono reformę statusową mennicy, zmieniono jej nazwę na angielską – Swissmint, a głównym celem stało się otwarcie na międzynarodowy rynek numizmatyczny.  [ { Czy Oraz  Ponieważ. Dlatego. Już. Od razu. Kup.Iż. Teraz.   


Zobacz też | na mennica-rosenberg.pl

  1. Wiodące produkty rafinerii VALCAMBI Combibar.
  2. Kurs ZŁOTA  ! – aktualne wykresy szwajcarskiego złota na stronach mennica-rosenberg.pl
  3. Złoto inwestycyjne z Mennic Szwajcarskich ? Dlaczego ?
  4. Dostępne wyroby z tego metalu w Naszym – SKLEP inwestycyjny.

Bibliografia | polecane i źródła

  1. Hanspeter Koch, Monica Bilfinger ; Die Eidgenössische Münzstätte in Bern ;  ISSN 3-85782-799-8  { Czy Oraz  Ponieważ. Dlatego. Już. Od razu. Kup.Iż. Teraz.   
  2. 160 Jahre Schweizerisches Münzwesen.  SZWAJCARIA . Ein kurzer historischer ;  Oficjalna strona Swissmint ; dostęp 2021-12-14
  3. Martin Fröhlich: Die Eidgenössische Münzstätte ;  Oficjalna strona Swissmint ; dostęp 2017-14-12

Sending
User Review
4.69 (173 votes)

Dostępne kruszcze SZWAJCARSKIE –  KUP on-line w Mennicy .


Wyświetlanie 1–12 z 257 wyników

Ilość produktów:

Wyświetlanie 1–12 z 257 wyników