Platyna

platyna
platyna

Czym jest PLATYNA ?

Platyna ma symbol Pt z łaciny platinum. W stanie czystym platyna jest srebrzystobiałym metalem o silnym połysku oraz kowalnym i ciągliwym. Platyna jest wyjątkowo rzadkim metalem szlachetnym. Jest mniej platyny niż złota czy srebra. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa „plata”, co oznacza srebro. Natomiast nazwa sreberko miała wskazywać na brak wartości użytkowej platyny. ( co było tylko pozorne i nie zgodne ze stanem faktycznym

Produkuje się sztabki i monety platynowe. Obecnie wydobywane jest na świecie rocznie około 220 ton platyny. Główne wydobycie to Rosja.  Kanadzie i Stanach Zjednoczonych są kolejnymi. Natomiast Republika Południowej Afryki to 80 procent światowej produkcji tego surowca. { Czy Oraz  Ponieważ. Dlatego. Już. Od razu. Kup.Iż. Teraz.


Do czego służy platyna ?

Ponad 30% platyny znajduje zastosowanie w jubilerstwie, do wytwarzania biżuterii wszelkiego rodzaju. Inwestycyjnie platyna zajmuje 3 miejsce po Złocie i Srebrze. Obecnie na świecie platyna wykorzystywana jest głównie w przemyśle samochodowym, chemicznym i biżuteryjnym. W samochodach stosowana jest połowa wydobycia platyny na świecie. { Czy Oraz  Ponieważ. Dlatego. Już. Od razu. Kup.Iż. Teraz. W chemicznym przemyśle związki platyny wykorzystywane są jako katalizatory do przeprowadzania reakcji chemicznych. Używana jest do produkcji sprzętu laboratoryjnego. Śladowe ilości platyny wykorzystywane są w produkcji elektroniki oraz w medycynie.


Jak zainwestować pieniądze w ten surowiec  ?

Istnieje kilka metod inwestycji.  Opcja inwestowania w platynę inwestycyjną, w formie fizycznej.  Kup kontrakty terminowe. Są one notowane na giełdzie CME w Nowym Jorku. Jeden kontrakt opiewa na 50 uncji trojańskich platyny. Uncja trojańska to uniwersalna miara stosowana wobec metali szlachetnych i odpowiada ona za 31 gram.  3 gramy większa niż uncja handlowa. Na giełdzie kontrakty terminowe na platynę są notowane pod kodem PL { Platinum }. Kontrakty wygasają w terminach miesięcznych. Czy Oraz  Ponieważ. Dlatego. Już. Od razu. Kup.Iż. Teraz.  KURS PLATYNY

” … Dzisiaj zarabianie pieniędzy jest bardzo proste. Ale zarabianie pieniędzy, będąc odpowiedzialnym wobec społeczeństwa i próbując ulepszać świat, jest bardzo trudne … ”  – Jack Ma, założyciel Alibaba Group

{ Czy Oraz  Ponieważ. Dlatego. Już. Od razu. Kup.Iż. Teraz.


Platyna na rynku inwestycyjnym  ? 

Inwestuj w platynę lokacyjną. Kup fizyczny metal szlachetny. Platynę inwestycyjną kupuje się w mennica-rosenberg.pl.  Zakup Platyny może być on-line [ internet ] jak i stacjonarny. Inwestuj w fizyczny metal który charakteryzuje się niewielką płynnością. Zalety ?  Posiadanie fizycznego zabezpieczenia ! . Nie są to wirtualne akcje czy obilgacje tylko fizyczne zabezpieczenie. Dzięki platynie inwestycyjnej Twoje oszczędności ulokujesz poza systemem bankowym. Surowiec ten wykazuje dużą odporność na negatywny wpływ inflacji. Najważniejszą zasadą inwestora jest dywersyfikacja. Polecamy platynę z pełną odpowiedzialnością.

Jakie mamy dostępne rozmiary i wagi w sklepie mennica-rosenberg.pl ?

  • monety platynowe od  1 oz | 2 oz | 5 oz ; natomiast sztabki platynowe to wagi od 10 g | 20 g | 31,1 g | 50 g | 100 g | 250 g | 500 g do 1 kilograma.

Występowanie Platyny | kolor surowca

Platyna występuje zwykle w postaci ziaren, czasem i bryłek. Masa nie przekracza 10 kg. Zawiera domieszki żelaza od kilku do 20% . Posiada często inne metale z grupy platynowców. Platyna i pozostałe platynowce związane są z wczesną krystalizacją skał magmowych.  

Wyroby platynowe to zazwyczaj w 97% czysta platyna. W przeciwieństwie do 18-karatowego złota { biżuterii z białego złota } która składa się najczęściej z 76% czystego złota. Platynę od białego złota różni także waga. Platyna jest gęstym metalem i waży o 45% więcej niż 18-karatowe białe złoto. Nawet zwykła platynowa obrączka, kolczyki z platyny czy pierścionek z platyny są jednoznacznie cięższe niż ta sama biżuteria wykonana z białego złota. Autentyczna biżuteria platynowa ma czystość 97%. { Czy Oraz  Ponieważ. Dlatego. Już. Od razu. Kup.Iż. Teraz.


Zobacz też | ….

  1. Platyna | Monety Platyna oraz Sztabki Platyna
  2. CENA PLATYNY ? – aktualne notowania surowca. Cena aktualizowana co minutę
  3. Srebro inwestycyjne jako alternatywa dla Platyny ?
  4. Sztabki i monety w sklepie mennica-rosenberg.pl

Przypisy | polecane i źródła

  1.  CRC Handbook of Chemistry and Physics ; Boca Raton, 2009 ; ISBN 978-1-4200-9084-0
  2. Platyna – karta charakterystyki produktu ; dostęp 2015-01-03
  3. Current Table of Standard Atomic Weights in Order of Atomic Number ; dostęp 2015-14-12
  4. Encyklopedia odkryć i wynalazków. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo ; 1979 { Czy Oraz  Ponieważ. Dlatego. Już. Od razu. Kup.Iż. Teraz.
  5. Platyna – proszek w katalogu produktów Sigma-Aldrich ; dostęp 2015-03-11

Dostępne wyroby PLATYNOWE KUP on-line w sklepie | www.mennica-rosenberg.pl


Wyświetlanie 1–12 z 15 wyników

Ilość produktów:

Wyświetlanie 1–12 z 15 wyników